Zakażenie drożdżakowe


Jest to zakażenie dolnych odcinków dróg moczowo-płciowych, które stwierdza się zwłaszcza u kobiet w ciąży, u chorych na cukrzycę oraz w przebiegu leczenia niektórymi lekami.

Zakażenie drożdżakowe

Jest to zakażenie dolnych odcinków dróg moczowo-płciowych, które stwierdza się zwłaszcza u kobiet w ciąży, u chorych na cukrzycę oraz w przebiegu leczenia niektórymi lekami. U mężczyzn do zakażenia dochodzi przeważnie podczas stosunku, natomiast u kobiet częściej stwierdza się zakażenie drogą pozapłciową.

Objawy u kobiet to stan zapalny błony śluzowej sromu i pochwy, z obfitymi ropnymi lub serowatymi upławami. Obrzęk sromu niekiedy bywa tak znaczny, że utrudnia badanie. Jeśli występują jednocześnie nadżerki błony śluzowej, potęgują one dolegliwości.

Na ścianach pochwy mogą występować białe, serowate naloty. U osób otyłych współistnieje niekiedy stan zapalny w fałdach skóry pachwin i krocza. Objawy chorobowe u mężczyzn obejmują najczęściej żołądź i wewnętrzną część napletka, rzadziej cewkę moczową. Stan zapalny może mieć różne nasilenie od lekkiego zaczerwienienia, obrzęku, wykwitów pęcherzykowych, bolesnych nadżerek oraz stulejki zapalnej. Objawy zapalne występują zazwyczaj po kilkunastu godzinach lub kilku dniach po stosunku z osobą chorą na drożdżycę.

Leczenie odbywa się u obojga partnerów po wykonaniu badań mikrobiologicznych. Najczęściej stosowane są jedynie środki przeciwgrzybiczne.

U kobiet w ciąży przebieg choroby może być uporczywy i nawracający, ale leczenie jest konieczne, ponieważ w razie niewyleczenia przed porodem istnieje możliwość zakażenia noworodka w czasie porodu.