Rzeżączka u mężczyzn


Okres wylęgania wynosi u mężczyzn najczęściej 2-6 dni. Pierwsze objawy to pieczenie w cewce moczowej, występujące zwłaszcza przy oddawaniu moczu, oraz wyciek obfitej, ropnej wydzieliny z cewki moczowej.

Rzeżączka u mężczyzn

Okres wylęgania wynosi u mężczyzn najczęściej 2-6 dni. Pierwsze objawy to pieczenie w cewce moczowej, występujące zwłaszcza przy oddawaniu moczu, oraz wyciek obfitej, ropnej wydzieliny z cewki moczowej. Mimo, że objawy bez leczenia mogą po pewnym czasie ustąpić, chory jest nadal zakaźny, a choroba przechodzi w stan przewlekły.

Powikłania występują, jeśli chory się nie leczy, a także nie zgłasza się do kontroli po leczeniu oraz pije alkohol. Może wówczas dojść do zajęcia cewki moczowej, lecz także innych narządów układu moczowo-płciowego. Szczególnie poważne jest zapalenie najądrza, objawiające się jego obrzękiem, bolesnością oraz gorączką. W wyniku stanu zapalnego może dojść do zarośnięcia kanalików najądrza, którymi plemniki wydostają się na zewnątrz.

Zmiany te często prowadzą do niepłodności, przy czym czynność samego jądra jest zazwyczaj prawidłowa, a potencja zachowana. Innym powikłaniem jest zapalenie gruczołu krokowego (prostaty), które objawia się bólem potęgującym się przy siedzeniu i oddawaniu stolca, w ostrym stanie także gorączką. Niekiedy zdarza się zapalenie pojedynczych, dużych stawów jako wynik procesu chorobowego.

Podstawowym lekiem stosowanym w rzeżączce jest penicylina, a leczenie nie jest długie, ani uciążliwe. Zasadą jest stosowanie dużych dawek leku w krótkim czasie. Leczenie jest najczęściej w pełni skuteczne i nie należy na własną rękę zażywać leków.