Rzeżączka u kobiet


Okres wylęgania tej choroby u kobiet jest dłuższy niż u mężczyzn i wynosi 1-2 tygodnie. Choroba może objawiać się upławami, czyli ropną wydzieliną z dróg rodnych, a także pieczeniem z dróg rodnych.

Rzeżączka u kobiet

Okres wylęgania tej choroby u kobiet jest dłuższy niż u mężczyzn i wynosi 1-2 tygodnie. Choroba może objawiać się upławami, czyli ropną wydzieliną z dróg rodnych, a także pieczeniem z dróg rodnych. Bardzo często jednak objawy są słabo nasilone lub nie występują wcale i wówczas kobiety nie dostrzegają objawów choroby.

Nie zdając sobie sprawy ze swej choroby, kobieta może utrzymywać stosunki płciowe i nieświadomie zakażać partnera. Ustalenie rozpoznania u kobiet bywa nieraz trudne i niekiedy wymaga nawet kilkakrotnego powtarzania badań bakteriologicznych. Powikłania rzeżączki są poważne, dochodzi bowiem do zajęcia wyższych odcinków dróg rodnych.

Najczęściej stwierdza się zapalenie przydatków, czyli jajników i jajowodów. Jako następstwo może pozostać niedrożność jajowodów, a w konsekwencji niepłodność. Niekiedy w skutek dalszego szerzenia się stanu zapalnego dochodzi do zapalenia otrzewnej miednicy małej. Jeszcze innym powikłaniem rzeżączki bywa zapalenie gruczołu Bartholina. Objawia się ono obrzękiem i dużą bolesnością podstawy wargi sromowej i przedsionka pochwy po jednej lub obu stronach.

Pomyślny wynik leczenia zależy w znacznym stopniu od przestrzegania zalecanych terminów zabiegów i badań kontrolnych, od bezwzględnego unikania picia alkoholu przez okres leczenia, oraz od powstrzymania się od stosunków płciowych.