Rzęsistkowica


CHOROBY WENERYCZNE: KIŁA, RZEŻĄCZKA, RZĘSISTKOWICA, OPRYSZCZKA

Rzęsistkowica

Jest to choroba wywołana przez rzęsistka pochwowego. Zakażenie następuje w większości wypadków drogą płciową, ale możliwe jest zakażenie kobiet przez przybory toaletowe i urządzenia sanitarne. Chorobę tę spotyka się częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Okres wylęgania choroby wynosi od kilku dni do 4 tygodni. Zapalenie pochwy i sromu u kobiet ma różne nasilenie. Błona śluzowa jest zaczerwieniona, upławy są najczęściej pieniste o nieprzyjemnej woni, a towarzyszy im pieczenie, ból i świąd. Zdarza się, że przyłącza się również zapalnie kanału szyjki macicy oraz pęcherza moczowego. Możliwe jest także zakażenie bezobjawowe lub skąpo objawowe.

U mężczyzn zapalenie cewki moczowej przebiega łagodnie i ustąpić może samoistnie, ale zdarza się jednak ostre zapalenie z obfitym wyciekiem. Czasem dochodzi do zapalenia żołędzi i worka napletkowego lub nawet zapalenia gruczołu krokowego.

Właściwe rozpoznanie powinno być zawsze potwierdzone wynikiem badania mikroskopowego lub hodowli. Leczenie powinno obejmować oboje partnerów, nawet jeśli jedno z nich nie wykazuje objawów, aby zapobiec ponownemu, wzajemnemu zakażaniu.

U kobiet obok środków doustnych stosuje się leki dopochwowe, a po leczeniu wskazane jest badanie kontrolne, w kilka dni po miesiączce.